Dlaczego w Katowicach?

Każdy waltornista, który po zakończeniu edukacji w szkole średniej pragnie kontynować naukę, zadaje sobie pytanie: gdzie studiować grę na waltorni? U kogo?

Poniżej pragniemy przedstawić kilka argumentów przemawiających za tym, że wybór katowickiej uczelni może okazać się trafny:

 

 1. Pedagodzy

  Pedagodzy Akademii Muzycznej w Katowicach - prof. dr hab. Wiesław Grochowski i ad. dr hab. Damian Walentek, są wieloletnimi muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach, uznawanej za wiodącą orkiestrę w kraju i cenionej także poza jego granicami. Prowadzą również działalność jako kameraliści. Potwierdzeniem wysokich kompetencji są zaproszenia na warsztaty i kursy waltorniowe, udział w konkursach w charakterze Jurorów a także uzyskane stopnie i tytuły naukowe. Wiedza pedagogiczna powiązana jest zatem z ogromnym doświadczeniem i praktyką wykonywania zawodu waltornisty w renomowanym zespole.

 2. Kursy mistrzowskie

  Studenci mają możliwość pracy nie tylko pod kierunkiem wykładowców akademickich. Katowicka uczelnia chętnie zaprasza wybitnych solistów, kameralistów i pedagogów do gościnnego prowadzenia warsztatów mistrzowskich dla swoich studentów. Sprzyja temu częsta obecność znakomitych waltornistów w nowej sali koncertowej NOSPR czy Filharmonii Śląskiej. Zobacz, kogo do tej pory gościła Klasa Waltorni. Katowiccy pedagodzy również regularnie prowadzą kursy i warsztaty jako wykładowcy.
   
 3. Zaplecze

  Uczelnia katowicka dysponuje licznymi salami wykładowymi, do ćwiczeń indywidualnych, salą audiowizualną, trzema salami kameralnymi i aulą. W 2007 roku oddano do użyku Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej a w nim nowoczesną salą koncertową o zmiennej akustyce i aranżacji mogącą pomieścić 500 melomanów, bibliotekę z czytelnią, laboratorium dźwięku, salę do zajęć terapeutycznych, pracownię komputerowa, pracownie specjalistyczne, salę do rytmiki, a także atrium z restauracją i podziemnym garażem. Doskonałe warunki koncertowania i organizacja pracy sprawiają, że z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną bardzo chętnie współpracują profesjonalni dyrygenci. Zobacz, kto dotychczas dyrygował AOS. Dużym zainteresowaniem cieszą się koncerty Akademickiej Orkiestry Dętej (AOD) prezentującej nieco lżejszy repertuar - aranżacje muzyki klasycznej, filmowej i popularnej. Waltorniści mają spore możliwości doskonalenia swoich umiejętności w zespołach kameralnych.

 4. Instrumenty

  Każdy marzy o własnym, wysokiej klasy instrumencie. Waltornie są pod względem kosztów zakupu instrumentami relatywnie drogimi. Istnieje możliwość wypożyczenia instrumentów będących własnością uczelni. Obecnie posiadamy 4 mistrzowskiej klasy waltornie potrójne F/B/es goldbrass firmy Engelbert Schmid z wymiennymi czarami yellowbrass i goldbrass oraz jedną czarą kutą. Są również dwie kilkuletnie waltornie Alexander 103 goldbrass a także starsze, wyremontowane instrumenty firm: Alexander i Yamaha.
   
 5. Lokalizacja

  Katowice położone są wyjątkowo dobrze na mapie kulturalnej kraju. Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - mieszcząca prawie 1800 miejsc na widowni - stanowi oś kulturalną nie tylko Śląska. Filharmonia Śląska to jeden z największych zespołów orkiestrowych w Polsce. Ożywioną działalność prowadzą także: Opera Śląska w Bytomiu, Filharmonia Zabrzańska, Teatr Muzyczny w Gliwicach, Teatr Rozrywki w Chorzowie czy Orkiestra Kameralna AUKSO w Tychach. Z Katowic blisko do Krakowa (80 km), Częstochowy (75 km), Opola (110 km) i Wrocławia (200 km). We wszystkich tych miastach pracują waltorniści - absolwenci naszej uczelni.

 6.  Koszty utrzymania

  Studentom spoza Katowic uczelnia oferuje zakwaterowanie w Domu Studenta. Można również znaleźć ciekawe oferty wynajmu lokali mieszkaniowych. Wynajęcie mieszkania to duży wydatek, ceny są jednak z pewnością niższe niż w sąsiednich ośrodkach. Zobacz, jakie są koszty zakwaterowania w głównych miastach Polski.
   
 7. Perspektywy pracy

  Żadna, nawet najlepsza uczelnia uczelnia nie jest w stanie zagwarantować, że jej absolwenci zdołają zdobyć pracę w orkiestrze. Prawdopodobieństwo to w przypadku waltornistów katowickiej uczelni jest relatywnie wysokie. Zdobyte umiejętności studentów potwierdzają regularne laury na konkursach krajowych i zagranicznych. Nie bez znaczenia jest fakt bliskości funkcjonowania wielu istytucji muzycznych na terenie aglomeracji śląskiej i w jej sąsiedztwie.