Treść
Menu
News
Jesteś tutaj:   Start > Pedagodzy > adt dr hab. Damian Walentek

adt dr hab. Damian Walentek

Damian WalentekUrodził się w 1965 roku. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie waltorni st. wykł. Mieczysława Korcza oraz w klasie kameralistyki prof. Henryka Kierskiego i prof. Tomasza Miczki. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i  prasowego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. w Weimarze u prof Petera Damma. Brał także udział w warsztatach, które prowadzili: Bruce Heim, Christian Dallmann, Stefan de Leval Jezierski, Xiao Ming-Han, Kazimierz Machala, Jennifer Montone czy Radovan Vlatković. Po krótkim okresie pracy w Operze Śląskiej w Bytomiu, od 1989 roku jest waltornistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Z orkiestrą tą wziął udział w ponad stu tournées w Europie, Ameryce Południowej i Azji, występując w wielu salach koncertowych i biorąc udział w festiwalach muzycznych. Jako muzyk orkiestrowy wziął udział w nagraniach ponad stu płyt CD i DVD dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych (m.in. Camerata Tokyo, Naxos, Newport Classic, Philips), także archiwalnie dla potrzeb Polskiego Radia.

Współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi (m.in. Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Nowosądecka, Filharmonia Rybnicka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Zabrzańska, Opera Wrocławska, Sinfonia Varsovia w Warszawie, Sinfonietta Cracovia w Krakowie, Wratislavia, Leopoldinum i Ricordanza we Wrocławiu, Śląska Orkiestra Kameralna i Primo Allegro w Katowicach, Aukso w Tychach, Camerata Impuls w Bytomiu, Kwartet Śląski). Występował pod batutą takich dyrygentów, jak m.in. Christian Arming, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Alexander Liebreich, Witold Lutosławski, Sir Neville Marriner, Kurt Masur, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski czy Antoni Wit.

W 1996 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2006 roku uzyskał stopień doktora a w 2014 doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Od 2007 pracuje na stanowisku adiunkta.

W 2001 roku jego student - Piotr Wczasek zdobył I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie. Kwartet waltorniowy prowadzony przez adt dr Damiana Walentka był dwukrotnie zapraszany na festiwale muzyczne w Niemczech (Detmold 2000 i Hille 2002). W 2011 Łukasz Mazurkiewicz zdobył Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Brnie (Czechy), w 2012 absolwent - Dominik Kosyrczyk Wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie. W 2013 roku studenci - Sylwia Majchrzak i Michał Kanawka, zdobyli Wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Brnie (Czechy). W 2014 roku Sylwia Majchrzak z kwintetem dętym blaszanych zdobyła I Nagrodę w X Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie, Michał Kanawka wygrał w Poznaniu krajowe przesłuchania do Lions European Musical Competition w Birmingham (Anglia). W 2015 roku Michał Kanawka zdobył Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Brnie (Czechy) a Edyta Chmielewska w 2015 wspólnie z kwintetem dętym zdobyła I Nagrodę w XVI Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (kategoria: Akademie Muzyczne) i Srebrny Medal w VII Międzynarodowym Konkursie w Štanjel (Słowenia). 

 
W.A.Mozart - Hornquintet KV 407 Es-dur (fragment)
wyk. Damian Walentek - waltornia, Adam Mokrus - skrzypce,Tadeusz Wykurz i Elżbieta Mrożek - altówki, Marek Szopa - wiolonczela
 

 

 
D.Szostakowicz - Koncert wiolonczelowy nr 2 (fragment)
wyk. NOSPR Katowice, dyr. A. Wit, W. Grochowski i Damian Walentek - waltornie
 
« wstecz  |   góra  |   dalej »
Treść
Menu
News

Współpracujemy

waltornia.pl

Treść
Menu
News

Powered by CMSimple | Template by CMSimple | Login